Miluje lidská mysl strach?
Proč je meditace přirozeným lékem na generalizovanou úzkostnou poruchu ?
Nedávná studie Media Research Center analyzovala poměr “dobrých” a “špatných” zpráv ve vysílání tří hlavních televizních stanic: ABC, NBC a CBS.
Co zjistili? Překvapením pro málokoho bylo, že až 85 % odvysílaných zpráv bylo zařazeno do kategorie – negativní.
Víme, že všichni lidé potřebují jídlo, teplo, vodu a spánek. Ale je v lidské DNA také zabudována touha po zkáze a pochmurnosti?
Je soustředění naší pozornosti na přírodní katastrofy, války, terorismus, kriminalitu, neschopnost, skandály a korupci dáno naší biologií, nebo jsme se sem dostali díky podmíněnosti?
Je neustálý strach a obavy lidskou přirozeností, nebo jsme se sem dostali díky výchově?
Jak je náš mozek naprogramován k obavám
Podle Johna Cacioppa, ředitele Centra pro kognitivní a sociální neurovědu Chicagské univerzity, za to může mozek.
Již od útlého věku se při sledování špatných zpráv rozsvěcují skeny našeho mozku, což naznačuje zabudovanou “negativní tendenci”. Co se stane, když sledujeme dobré zprávy? Právě naopak, elektrická aktivita mozku je klidná.
To my, čtenáři a diváci, majitelé očních bulv “přilepených k obrazovce”, jsme biologicky naprogramováni na stálou stravu plnou zkázy a zmaru. Potřebujeme ji jako vitamin D a vápník.
Co je tedy hlavním viníkem tohoto jevu?
Viníkem je centrum strachu v našem mozku: Amygdala
Na prvním místě seznamu by mělo být naše “centrum strachu” amygdala, mandlovitá skupina jader uložená hluboko ve spánkových lalocích mozku.
Legendární autor bestsellerů NY Times a zakladatel ceny X-Prize Peter Diamandis to možná řekl nejlépe: “Špatné zprávy se prodávají, protože amygdala vždy hledá něco, čeho by se mohla bát.”
I když v životě neexistují žádné záruky, přílišná aktivita vašeho primitivního “centra strachu” amygdaly stoprocentně potvrzuje celoživotní zásobu obav.
Co kdyby existoval způsob, jak tuto oblast mozku připomínající jeskynního člověka zdravě a přirozeně vylepšit? Můžete, a to prostřednictvím meditace!
Jak meditace deaktivuje tuto úzkostnou oblast mozku jeskynního člověka
Léčba fyzických příznaků úzkosti
Vědci z Bostonské univerzity a Harvard Medical School provedli fMRI skenování mozku účastníků před a po sérii lekcí meditace všímavosti – s ohromujícími výsledky.
Za pouhých 8 týdnů spolu s mnohem menším množstvím “signálů úzkosti” přenášených do celého mozku utichla u meditujících i elektrická aktivita zobrazující “centrum strachu”.
Co však vědce překvapilo nejvíce, bylo to, že se jejich “motoru úzkosti”, amygdale, nějakým způsobem podařilo fyzicky zmenšit! Tento objev má monumentální důsledky.
Když víme, že je skutečně možné, podobně jako vypínač v ložnici, vypnout náš primitivní jeskynní mozkový hardware (amygdalu), můžeme si ve zpětném zrcátku odložit nejrůznější fyzické, emocionální a duševní poruchy související se stresem.
Čerství meditující často uvádějí drastické zmírnění úzkosti jako úplně první hmatatelný přínos, první krok na nekonečném schodišti neuvěřitelných proměn.
První zastávka na uvědomělé “dálnici ke štěstí” vám rychle vyklopí kamion plný strachu a obav, ať už je jakkoli plný.
zdroj: