Matt drží svou partnerku Trinity, která pláče, protože její nejbližší přítel se stěhuje do nového města. “Jsem rád, že jsi za mnou přišla,” svěřuje se Matt. “Je to dobrý pocit být potřebný.” Trinity se od něj odtáhne, zkřiví obličej a odpoví: “Jé, já tě nechci potřebovat!” “To je pravda,” řekne Matt.
V mnoha párových vztazích je v pořádku se o partnera trochu opřít, ale u některých párů potřebnost partnera překračuje hranici nezávislosti. “Potřeba” se stává sprostým slovem.
Existuje mnoho důvodů, proč se můžete vyhýbat tomu, abyste se stali na svém partnerovi příliš závislí. Možná vás v dětství učili, že potřebovat někoho znamená osobní slabost, nedostatek schopnosti postarat se o sebe. Zejména ve Spojených státech je podporováno a dokonce obdivováno spoléhání se na sebe.
Dalším důvodem je, že možná nechcete svého partnera příliš potřebovat, protože by vás na oplátku mohl příliš potřebovat on. Vidět, jak se milovaný člověk hroutí, vyjadřuje pocity přetížení nebo přechází do stavu zoufalství, pro vás může být nepříjemné. Možná si nejste jisti, jak o partnera pečovat, když se nachází ve stavu nouze.
Co kdybych vám ale řekl, že potřebovat svého partnera a on potřebovat vás může být zdravé, a dokonce to může posílit vaše spojení? Potřebovat a být potřebný je součástí jin a jang ve vztazích.
Jin a jang jsou známé pojmy čínské medicíny, které obecně označují ženskou a mužskou energii. Energie jin představuje jemnost, cit a odevzdanost. Energie jang představuje tvrdost, myšlení a asertivitu.
Ve vztazích se jinové činnosti týkají spíše naslouchání, přijímání a podpory ze strany partnera. Jangové akce zahrnují mluvení, iniciování a zastávání se sebe i partnera. V našem nitru se nachází jak energie jin, tak energie jang a v závislosti na daném úkolu můžete využít obě energie.
Když s partnerem tyto energie vyrovnáte, vzájemně se doplňujete a váš vztah je harmonický. Nedostatek rovnováhy může mít nepříznivé důsledky. Představte si například, že jste partnerem, který drží plášť toho zodpovědného, ať už jde o včasné placení účtů, výchovu dětí nebo zavedení sexu, což jsou všechno činnosti využívající energii jang. Jak dlouho vydržíte nést tyto úkoly, zatímco vaše milovaná osoba se na to pasivně dívá?
Pravděpodobně vidíte, jak se u partnera, který je převážně aktivní, může dostavit únava a nelibost a jak se u partnera, který se převážně neangažuje, může dostavit zklamání a beznaděj.
Pokud ve vašem páru převládá energie jang, je pravděpodobným důsledkem agresivita a hádky. Pokud převládá energie jin, nastupuje samolibost.
Vy a váš partner můžete tyto energie sloučit tím, že se stanete vzájemně závislými. Vzájemná závislost zahrnuje uvědomění si svých fyzických a emocionálních potřeb i potřeb partnera. Vy i váš partner máte prostor pro zachování pocitu vlastní identity a zároveň si můžete vzájemně pomáhat v případě potřeby. Při vzájemné závislosti je pro vás přijatelné, že partnera potřebujete, a pro něj, že potřebuje vás.
Když si uvědomíte jinové a jangové aspekty svého vztahu, můžete se snažit o příliv a odliv, který umožní, aby se tyto energie vzájemně doplňovaly. Jako partneři můžete nabízet výhody prosazování a podřizování se, myšlení a cítění a dávání a přijímání.
Přitom se můžete rozhodnout přijmout následující zásady vzájemné závislosti:
Přijímám, že budou chvíle, kdy budu partnera potřebovat.
Vytvářím prostor pro to, aby můj partner potřeboval mě.
Mohu se o svého partnera opřít.
Můj partner ví, že se o mě může opřít.
Když jste ochotni jít na místo zranitelnosti a váš partner je na tom podobně, budujete ve vašem vztahu důvěru. Naučíte se na svého partnera spoléhat a na oplátku mu ukážete, že se může spolehnout na vás, což ve vztahu vyrovnává jin a jang. Když čelíte stresové situaci, může váš partner zapojit svou energii jang, aby vás aktivně podpořil. Být zranitelný znamená využít svou energii jin, abyste přijali jeho podporu.
Chce to odvahu otevřít se tak úplně a s takovou důsledností druhému člověku. Ale tím, že toto riziko podstoupíte, můžete také najít odměnu. Odměnou za to, že potřebujete a jste potřební, je, že si vytvoříte silné a bezpečné pouto s nejdůležitější osobou ve svém životě. Společně vytváříte útočiště.
Chcete-li si vytvořit prostor, kde můžete svobodně dávat a přijímat, zvažte následující kroky:
Buďte ke svému partnerovi transparentní. Udržování tajemství a skrývání se před partnerem může vytvářet iluzi, že je vše v pořádku. Když se s partnerem podělíte o své vzestupy a pády, může být aktivně přítomen ve vašem životě a pomoci vám zvládnout stresující situace.
Buďte přístupní. Udělejte si na svého blízkého čas a denně ho vyhledávejte. Nabídněte vstřícný výraz tváře a starostlivý tón hlasu, který říká, že na nich záleží. Minimalizujte technické rozptýlení tím, že partnerovi věnujete plnou pozornost.
Podporovat bezpečnost. Udržujte mezi sebou sdílené důvěrnosti. I když se na partnera zlobíte, mluvte s ním s respektem. Útoky na osobnost, zájmy nebo hodnoty vašeho partnera v zápalu hádky ubližují jemu i vám. Bude méně pravděpodobné, že vám sdělí své nejniternější myšlenky a pocity, a vy ztratíte důvěru cenného společníka.
Vyjadřujte se. Odhoďte očekávání, že musíte ovládat své emoce a řešit problémy sami. Připomeňte si, že ve zranitelnosti je síla – že si zasloužíte, abyste byli v těžkých chvílích opečováváni a aby o vás bylo pečováno, a stejně tak i o vašeho partnera.
Aby energie ve vašem vztahu vzkvétala, buďte vnímaví k tomu, že vás partner potřebuje, a buďte tu pro něj, když vás potřebuje. Tím se můžete jako jin a jang vzájemně doplňovat a nastolovat rovnováhu.